Smog

Chemické znečistenie atmosféry spôsobené ľudskou činnosťou, ktoré môže byť zdrojom rôznych zdravotných komplikácií.

Alergia

Ochorenie, ktoré postihuje čoraz viac ľudí a dokáže nám život veľmi znepríjemniť.

Nezdravé budovy

Moderné domy a byty sa tvária ako bezpečné útočisko, napriek tomu pre nás môžu znamenať neviditeľnú hrozbu.

Viac ...

Viac ...

Viac ...

TOP 1 PRODUKT Podľa hodnotenia užívateľov na Heureka.sk

Najpopulárnejšou čističkou nákupného poradcu Heureka.sk je čistička vzduchu s ionizátorom Ionic-CARE Triton X6.
Viac ...

KVALITA OVZDUŠIA Prehľadné a vždy aktuálne informácie.

Na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu nájdete informácie zo všetkých 38 meracích staníc na Slovensku.
Viac ...

PEĽOVÝ KALENDÁR Užitočné rady pre alergikov.

Ak vás trápi alergia, v peľovom kalendári ľahko zistíte, ktoré byliny, trávy alebo stromy vás aktuálne ohrozujú.
Viac ...

Alergia

AlergiaPľúca človeka slúžia ako filtračné zariadenie, ktoré sa každodenne musí popasovať približne s jedenástimi tisíckami litrami vzduchu. Zároveň s okolitým vzduchom sa do pľúc neustále dostáva množstvo prachu, mikroorganizmov a chemikálií, ktoré síce nemusia náš bežný život okamžite ovplyvniť, ale rozhodne by sme ich nemali zanedbávať. Účinok na zdravie jedinca záleží najmä na ich agresivite a následne na samočistiacich schopnostiach pľúc. Ak je záťaž tak veľká, že ju už naše pľúca nezvládajú, objavia sa problémy s dýchaním. Keďže sa u nás kvalita vzduchu ustavične zhoršuje, nie je divu, že neustále rastie počet pacientov práve s respiračnými chorobami. Na Slovensku je už 1.000.000 alergikov a týmito problémami trpí každé 4. dieťa.

Alergia môže vzniknúť kedykoľvek v živote a tiež na čokoľvek. Nezáleží na tom, ako ste starí. Proste raz môžete privoňať k svojej obľúbenej kvetine a zistiť, že na jej peľ začal váš imunitný systém reagovať prehnane, čiže alergicky, že máte opuchnuté oči, škriabe vás v krku a kýchate.

Ani málo, ani príliš. Imunitný systém musí fungovať normálne, aby nás ochránil pred nástrahami prichádzajúcimi zvonku aj zvnútra nášho tela. Keď funguje málo, hrozbou sú rôzne baktérie a vírusy zodpovedné za infekcie, ale aj nádorové ochorenia. Naopak prílišná imunitná horlivosť spôsobuje, že naše telo vníma ako nebezpečné aj úplne neškodné podnety a prichádza alergia. Alergia je teda prehnaná odpoveď imunitného systému na úplne bežné podnety, nazývané alergény.

Čo všetko môže byť alergénom?

Alergénom môže byť v podstate akákoľvek látka bielkovinovej povahy vo vzduchu, vode i na zemi. V extrémnom prípade môže imunitný systém považovať za cudzie zlo aj zložky vlastných tkanív a začne proti nim bojovať.

Alergia na jedinú substanciu vzniká len ojedinele, obyčajne sa v rôznej miere kombinujú. Napríklad 50% alergikov, ktorí reagujú na peľ brezy, sú alergickí na jablká. Podľa cesty, akou sa vonkajšie alergény dostávajú do tela, rozoznávame alergény:

Liečba

Najlepšou liečbou je prevencia. Aj keď je ťažké sa alergénom vyhnúť úplne, môžeme sa snažiť o minimalizáciu kontaktu s nimi. Sledovanie peľovej sezóny, vylúčenie zvieracích alergénov, alebo zakúpenie pokrývok z dutého vlákna, by malo byť samozrejmosťou. Pri výbere vhodného koberca nezabudnite, že najlepší koberec je žiadny koberec.

Samotná liečba je komplikovaná a prísne individuálna vzhľadom k rôznym funkciám, ktoré imunitný systém ako držiteľ obranného štítu organizmu má. Výber správneho postupu patrí do rúk odborníka imunológa-alergológa.

Copyright © 2015 HÖGNER s.r.o. Všetky práva vyhradené.