Chemické znečistenie atmosféry spôsobené ľudskou činnosťou, ktoré môže byť zdrojom rôznych zdravotných komplikácií.
Ochorenie, ktoré postihuje čoraz viac ľudí a dokáže nám život veľmi znepríjemniť.
Moderné domy a byty sa tvária ako bezpečné útočisko, napriek tomu pre nás môžu znamenať neviditeľnú hrozbu.
TOP 1 PRODUKT Podľa hodnotenia užívateľov na Heureka.sk
Najpopulárnejšou čističkou nákupného poradcu Heureka.sk je čistička vzduchu s ionizátorom Ionic-CARE Triton X6.
Viac ...
KVALITA OVZDUŠIA Prehľadné a vždy aktuálne informácie.
Na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu nájdete informácie zo všetkých 38 meracích staníc na Slovensku.
Viac ...
PEĽOVÝ KALENDÁR Užitočné rady pre alergikov.
Ak vás trápi alergia, v peľovom kalendári ľahko zistíte, ktoré byliny, trávy alebo stromy vás aktuálne ohrozujú.
Viac ...
Dýchať čistý vzduch je prianím asi každého z nás. Problém ale je, že stále viac ľudí žije v mestách, kde čerstvé povetrie rozhodne nemáme práve po ruke. Zanedbanému ovzdušiu, ktorému sme po väčšinu roka vystavení, sa prejavuje na našej celkovej kondícii a odolnosti, na psychike a dáva o sebe vedieť aj stále narastajúcim počtom alergií a astmatických ochorení. Vonkajšiu čistotu vzduchu ako jednotlivci ovplyvníme len z dlhodobého hľadiska, doma si však čistý vzduch môžeme urobiť hneď. Riešením je zaobstarať si dobrú čističku vzduchu.
Nákup takéhoto prístroja je dlhodobá a nákladnejšie investícia, preto je potrebné zvážiť všetky jeho dôležité parametre a zamyslieť sa nad tým, čo od neho vlastne očakávame. Tu nájdete niekoľko rád, čomu sa pri výbere čističky vzduchu venovať.
Vzduchový výkon sa uvádza väčšinou v m3 a udáva objem vzduchu, ktorý čistička zvládne za 1 hodinu prefiltrovať.
Je treba si uvedomiť, že do fajčiarskej reštaurácie budete vyberať inú čističku vzduchu ako do detskej izby. V prašnom prostredi, na prízemí alebo ak ste fajčiar, budete potrebovať čističku výkonnejšiu, desiatom poschodí panelového domu. oproti tomu, ak žijete na dedine alebo na desiatom poschodí panelového domu.
Hlučnosť prístroja závisí na spôsobe filtrácie. U čističiek s elektrostatickým filtrom, ktoré využívajú koncepcie elektrónového vetra, je hlučnosť úplne minimálna. Naopak u čističiek s ventilátorom počítajte s určitou mierou hluku.
Čističky vzduchu dostupné na slovenskom trhu pracujú na rôznych princípoch a za použitia niekoľkých druhov filtrov (napr. vodné, elektrostatické, hepa apod). Tie sú najdôležitejšou súčasťou prístroja a podľa nich sa odvíja účinnosť a zameranie čističky. Medzi dostupnými čističkami nájdeme aj také, ktoré obsahujú kombináciu viacerých čistiacich mechanizmov, čím sa zvyšuje účinnosť a možnosť ich využitia. Dôkladne zvážte všetky výhody a nevýhody jednotlivých typov filtrov a vyberte taký, ktorý bude najviac vyhovovať vašim nárokom a požiadavkám.
Zaujímajte sa o to, ako často je potrebné meniť alebo čistiť filtre a ako sa taká údržba vykonáva? Ďalej kde je možné náhradné filtre kúpiť a koľko stoja? Kvalitný prístroj by mal byť vybavený indikátorom zanesenia filtra a na výmenu sám upozorniť.
Cena čističky by nemala byť tým najdôležitejším kritériom. Rozhodne ale neplatí, čím drahšia, tým lepša. Do celkových nákladov nezabudnite pripočítať náhradné filtre a tiež spotrebu elektriny.
Pred kúpou je dobré vedieť, kam čističku umiestnite a podľa toho vybrať zodpovedajúce rozmery a dizajn. Lepšie je čistička prenosná, ktorú môžete premiestňovať medzi jednotlivými miestnosťami.
V neposlednej rade vyberajte aj medzi predajcami. Zvážte, či vám ochotný predavač oznámil všetky potrebné informácie, pýtajte sa na pozáručný servis, nákup filtrov, overte si prípadné atesty prístroja atď. Nezabudnite, že pri nákupe cez internet máte zo zákona právo na vyskúšanie čističky a na prípadné odstúpenie od zmluvy do 14 dní.
Čistička vzduchu sa podieľa na zlepšení kvality vnútorného ovzdušia, ale je potrebné si uvedomiť, že nám nenahradí odvetranie priestoru či bežné upratovanie. Nesmieme jej funkčnosť zamieňať s vetrákmi, zvlhčovačmi či odvlhčovačmi, iba ak by bola konštruovaná napr. ako čistička sa zvlhčovačom v jednom apod.
Čistička vo väčšine prípadov účinne likviduje vzduchom roznášané mikročastice, ale len minimálne plynné látky či nadmerné pachy. Pre tieto účely by musela byť špeciálne zostrojená. Spektrum nežiaducich častíc, ktoré konkrétne čistička zachytáva, záleží najmä na filtri, ktorý využíva.
Všetky čističky dostupné na slovenskom trhu by si mali vedieť poradiť s týmito nečistotami: prach, peľ a ostatné alergény, cigaretový dym, plesne, výkaly roztočov, rozpadové prvky radónu, vírusy a baktérie.