Smog

Chemické znečistenie atmosféry spôsobené ľudskou činnosťou, ktoré môže byť zdrojom rôznych zdravotných komplikácií.

Alergia

Ochorenie, ktoré postihuje čoraz viac ľudí a dokáže nám život veľmi znepríjemniť.

Nezdravé budovy

Moderné domy a byty sa tvária ako bezpečné útočisko, napriek tomu pre nás môžu znamenať neviditeľnú hrozbu.

Viac ...

Viac ...

Viac ...

TOP 1 PRODUKT Podľa hodnotenia užívateľov na Heureka.sk

Najpopulárnejšou čističkou nákupného poradcu Heureka.sk je čistička vzduchu s ionizátorom Ionic-CARE Triton X6.
Viac ...

KVALITA OVZDUŠIA Prehľadné a vždy aktuálne informácie.

Na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu nájdete informácie zo všetkých 38 meracích staníc na Slovensku.
Viac ...

PEĽOVÝ KALENDÁR Užitočné rady pre alergikov.

Ak vás trápi alergia, v peľovom kalendári ľahko zistíte, ktoré byliny, trávy alebo stromy vás aktuálne ohrozujú.
Viac ...

Čo je smog?

Smog na SlovenskuNázov vznikol spojením dvoch anglických slov - SMOKE (dym) a FOG (hmla). Ide o jav, počas ktorého je atmosféra obohatená o častice, ktoré v nej normálne nie sú, a ktoré sú škodlivé pre zdravie. Jedná sa predovšetkým o oxid siričitý, oxidy dusíka, oxid uhoľnatý, prízemný ozón, benzén a prachové častice. Tie sa delia podľa priemeru - menšie častice do 2,5 mikrometra sa usadzujú priamo v pľúcach a môžu sa v nich usadiť dlhodobo. Dochádza k znižovaniu samočistiacej schopnosti pľúc a zvyšuje sa náchylnosť k infekciám, opuchom a zápalom. Väčšie prachové častice (do 10 mikrometrov) potom majú vplyv na horné dýchacie cesty a dráždia oči. Dlhodobé vystavenie sa smogu môže spôsobiť aj kardiovaskulárne ochorenia alebo rakovinu.

Smog na Slovensku

Smog spôsobuje problémy predovšetkým vo veľkých mestách a ich okolí (Bratislava, Banská Bystrica, Prešov, Košice). Smog sa však často vyskytuje aj v iných lokalitách, ktoré majú svoje špecifiká, napríklad v uzavretých a nevetraných kotlinách v okolí Zvolena a Žiliny.

Hlavným zdrojom znečistenia sú predovšetkým priemyselná výroba, emisie z dopravy, lokálne domáce kúreniská, prach zo stavebnej činnosti, nespevnených povrchov a manipulácia s prašným materiálom.

Aj keď na Slovensku došlo po roku 1990 k rozsiahlej reštrukturalizácii priemyslu a znečistenie ovzdušia sa mierne znížilo, naďalej dochádza k dlhodobému prekračovaniu limitov prachových častíc v ovzduší. Podľa občianskeho združenia CEPT na Slovensku ročne zomrie takmer 6000 ľudí vplyvom zlej kvality vzduchu, čo je alarmujúci údaj. Pre príklad: v Európskej únii smog ročne zabije viac ako 300.000 ľudí za rok, v Českej republike sa počet úmrtí od roku 2008 do súčasnosti zdvojnásobil!

Zdravotné rizika smogu

Príznaky ochorenia spôsobené čiastočkami smogu sú predovšetkým kašeľ, bolesti v krku, tlak na hrudníku a zhoršené dýchanie. Časté je aj dráždenie očí či pocity na zvracanie. Výraznejšie sa tieto príznaky prejavujú u detí, pretože dýchajú rýchlejšie ako dospelí, navyše často otvorenými ústami a tým umožňujú preniknúť škodlivinám do dýchacích ciest. Hoci je normálne, že v zimných mesiacoch je výskyt respiračných ochorení vyšší, ale keď sa k tomu pridá ešte smog, tak trvajú dlhšie a sú komplikovanejšie, predovšetkým potom u detí trpiacich alergiami alebo astmou. Dlhodobé vystavovanie sa smogu narúša imunitu a zvyšuje chorobnosť.

Čím sú navyše škodlivé častice jemnejšie, tým hlbšie prenikajú do dýchacieho systému. Sú schopné preniknúť až do pľúcnych mechúrikov. Doteraz sa myslelo, že spôsobujú hlavne dýchacie ťažkosti a rakovinu pľúc. Nedávno sa však zistilo, že tieto ultra jemné častice sú tisíckrát jemnejšie ako ľudský vlas a dokážu prekonať bariéru pľúc. Prenikajú do krvného riečišťa a spôsobujú choroby srdca a ciev, predovšetkým infarkty a mozgové mŕtvice.

Copyright © 2015 HÖGNER s.r.o. Všetky práva vyhradené.