Smog

Chemické znečistenie atmosféry spôsobené ľudskou činnosťou, ktoré môže byť zdrojom rôznych zdravotných komplikácií.

Alergia

Ochorenie, ktoré postihuje čoraz viac ľudí a dokáže nám život veľmi znepríjemniť.

Nezdravé budovy

Moderné domy a byty sa tvária ako bezpečné útočisko, napriek tomu pre nás môžu znamenať neviditeľnú hrozbu.

Viac ...

Viac ...

Viac ...

TOP 1 PRODUKT Podľa hodnotenia užívateľov na Heureka.sk

Najpopulárnejšou čističkou nákupného poradcu Heureka.sk je čistička vzduchu s ionizátorom Ionic-CARE Triton X6.
Viac ...

KVALITA OVZDUŠIA Prehľadné a vždy aktuálne informácie.

Na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu nájdete informácie zo všetkých 38 meracích staníc na Slovensku.
Viac ...

PEĽOVÝ KALENDÁR Užitočné rady pre alergikov.

Ak vás trápi alergia, v peľovom kalendári ľahko zistíte, ktoré byliny, trávy alebo stromy vás aktuálne ohrozujú.
Viac ...

Nezdravé budovy

SBSChoroba zvaná SBS (Sick Building Syndrom), čiže Syndróm nezdravých budov je známa od 70. rokov minulého storočia a odkrýva ťažko uveriteľnú skutočnosť, že vzduch vo vnútri budov je v mnohých prípadoch aj niekoľkonásobne horší ako vonkajší.

Syndróm nezdravých budov spôsobuje množstvo problémov počínajúc únavou a zníženou koncentráciou, cez bolesti hlavy, nespavosť, až po alergiu a astmu, rakovinu a ťažké depresie, ale aj infarkty a mozgové príhody.

Chorobnosť rastie, stúpa počet alergikov a astmatikov. Choroby, ktoré sa predtým občas objavovali u dospelých ľudí, sa dnes stávajú bežným ochorením malých detí. Alarmujúci je fakt, že syndrómom nezdravých budov trpí až 60 % našej populácie. Ako je to možné? Ide o dôsledok neprirodzeného a umelého vzduchu, ktorý si vytvárame v našich bytoch a na pracoviskách. Na vine sú najmä umelé materiály a výpary z predmetov, ktorými sa obklopujeme.

Z PVC podlahy sa neviditeľne uvoľňujú nebezpečné ftaláty, ďalšie jedy unikajú z umelých kobercov, monitorov, TV obrazoviek a ostatnej elektroniky. V nábytku z drevotriesky a aj v posteľnej bielizni môžeme nájsť formaldehyd, zo zemného podložia sa zase veľmi často uvoľňuje radón, plyn, ktorý je zodpovedný napríklad za rakovinu pľúc. Na škodu v tomto prípade môžu byť aj dokonalo tesniace plastové okná alebo čistotná gazdiná, ktorá pri upratovaní nešetrí s čistiacimi prostriedkami (chemikáliami). A ak si k tomu všetkému zapálime cigaretu, vytvárame si doma ešte väčšie znečistenie, ako je vonku. Cigaretový dym totiž obsahuje na 4 tisíc chemikálií.

Málokto si uvedomuje, že doma, za zatvorenými oknami, trávime väčšinu svojho života. Kultúra, oddych a šport sa presťahovali z kín, divadiel, prírody a ihrísk do obývačiek k televízii, do domácej posilňovne a pred obrazovky osobných počítačov.

Väčšina dospelých ľudí trávi svoj život v uzavretých bytoch, domoch a kanceláriách. Deti zase v herniach, materských škôlkach a školách. A všade tam nás ohrozuje viac škodlivín, než si myslíme.

Zdravotné problémy sa najčastejšie prejavujú u osôb, ktoré sa často zdržujú v priestoroch s centrálnym vykurovaním, klimatizáciou a bez možnosti vetrania. Klimatizácia upravuje vonkajší vzduch podľa aktuálnych potrieb, buď ho ochladzuje alebo zohrieva. A takýto vzduch je fyzikálne odlišný od vonkajšieho prostredia. V prírode sa totiž vo vzduchu nachádzajú atmosferické ióny, ktoré majú blahodarný účinok na ľudský organizmus. Bohužiaľ, v klimatizovaných budovách atmosferické ióny nenájdete. Do budov je klimatizáciou privádzaný čistý neutrálny vzduch!

Najčastejšie príznaky SBS

Jedinou obranou proti účinkom SBS je pravidelné a intenzívne vetranie. To ale môže byť v mnohých prípadoch nežiaduce, najmä v zime kvôli úspore energie alebo v mestskom prostredí, kde si nechceme autami a priemyslom znečistený vzduch dobrovoľne vháňať do bytu. Najväčšia časť škodlivín totiž preniká do tela pľúcami!

Copyright © 2015 HÖGNER s.r.o. Všetky práva vyhradené.